عاصی ,عبدالقهار ,شاعران ,عبدالقهار عاصی

هفتم میزان سال 1373خورشیدی را هیچ گاهی خانواده ی فرهنگیان و شاعران فغانستان از یاد نخواهند بُرد، دراین روز سیاه و در این خزان هول انگیز و غم آلود برگ طلایی از درخت کهنسال و گشن شاخ شعر و ادب فارسی-دری بر زمین ریخت و بر قعر گل سیاه فرو رفت تا بر اوج زحل پرواز کند.

اهریمن وحشت و جهل چنان بی باکانه بر شهر مظلومِ کابل تاخت که تاریخ این مرزو بوم کمتر سراغ دارد و یکی از شهدای سر افراز و بلند قامت فاجعه ی هفتنم میزان، شاعر صاحب اندیشه و درد آشنا ، عبدالقهار عاصی بود که در سی و هشتمین بهار زندگی ، پاییز به سراغش آمد و آن هم چه خونین و دردناک .

 عبدالقهارِ عاصی از شاعران دهه ی شصت و اوايل دهه هفتاد  هجری بود که در سال 1335 خورشيدی‌ در روستای مليمه ی پنجشير به دنيا آمد. اما در شهر کابل بزرگ شد و در همانجا درس‌ خواند.در دهه ی شصت به شعر رو آورد و توانست در کوتاه مدت یکی از چهره های شهیر شعر فارسی-دری شود. دفتر های شعر عاصی شامل مقامه ی گل سوری، لالایی برای ملیمه،دیوان عاشقانه ی باغ،از آتش از بریشم،تنها ولی همیشه،شهر بی قهرمان و غزل من و غم من می باشند.

دفتر "غزل من وغم من" عبدالقهار عاصی چهل و نُه غزل است و درست زمانی، که ادبیات در اختیار کامل حزب قرار داشت و شاعران معاصر "عاصی" کلاشینکوف را بلبل میدان نبرد میدانستند عاصی بانگ آزادی سرداد و مجموعه ی "غزل من و غم من"  را در سال 1369 خورشیدی به پایان رساند.

عاصی با کلیه حلقه های ادبی، هنری و فرهنگی توانسته بود رابطه برقرار کند. مثل امروز همه او را دوست داشتند و به هنرش ارزش می دادند. او از آن نخبگانی بود که عصیان و خشم خود را مستند گردانید و ارزیابی خود را از انحراف های گروه های مخرب در قالب  شعر تسجیل کرد.

سخنوری که فراز آمدن کوه مردان و سنگر نشین را روز تا روز به انتظار نشسته بود، در مجموعه ی "غزل من و غم من" سراپا نوید برایشان سروده بود که شعر او مقاومت و مبارزه در مقابل حرص و غارت گری و کینه توزی ها بود و او با زبان روان و واضح تمام اوضاع را در جهان تحلیل و برداشت هایی خود را بیان کرد.

عاصی شاعر عشق و آزادی،زبانش استعاری است و در اکثر شعر های مجموعه ی "غزل من غم من"  تاثیر پذیری اش از ظلم و وحشت دیده می شود.عاصی در این مجموعه در کوه و کمند قهرمانانی را می بیند که صف را آراستند و برای شکستن زنجیر های ظلم کمر بستند.

کوه و کمر غلام شان

چه آفتاب و آتشی

قیامتی قیام شان

چه مردمان سرکشی

منبع اصلی مطلب : بُلکنجَک
برچسب ها : عاصی ,عبدالقهار ,شاعران ,عبدالقهار عاصی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : نقد کتابِ "غزل من و غم" عبدالقهار عاصی